Koklētāju ansamblis KĀRTA
Koklētāju ansamblis KĀRTA
Koklētāju ansamblis “Kārta” sāka savu darbību 1981. gada 1. oktobrī Kultūras centrā "Imanta”. Ansambļa nosaukums tapis iedvesmojoties no latviešu mitoloģijas, kur Kārta kopā ar Laimu un Dēklu nosaka cilvēka likteni un nes veiksmi.
Ansambļa dibinātāja un vadītāja ilgu laiku bijusi pasniedzēja Māra Vanaga. Šobrīd kolektīva sastāvā ir profesionālas mūziķes – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Māras Vanagas Kokles klases absolventes:
Ieva Kalēja – solo kokle
Dace Priedīte – solo kokle
Dace Bleikša – solo kokle
Inese Rasa – basa kokle
Ansamblis ir pieredzes bagāts – piedalījies Dziesmu svētkos, festivālos, konkursos Latvijā un ārvalstīs, gūstot godalgotas vietas. Koncertos “Kārta” izpilda dažādu laikmetu un stilu mūziku, sākot ar baroka laika skaņdarbiem un beidzot ar mūsdienīgiem latviešu autoru oriģināldarbiem. Kā vienu no interesantākajiem projektiem ansamblis atzīmē Kārļa Lāča skaņdarbu “Koklophonica” (2007), kas rakstīts četrām koklēm un video (veidojis Ivars Zviedris, Ieva Epnere), veltīts festivālam “Solaris”. Kolektīva 35 gadu jubileja atzīmēta ar Kaspara Zemīša veltījumu skaņdarbu “Saules ceļš”. Sadarbība izveidojusies ar baroka vijolnieci Lāsmu Melderi-Šestakovu, programma “Baroka mūzikas pērles” atskaņota vairākās Latvijas pilīs un muižās (2015., 2016., 2017.). Pēc “Kārta” aicinājuma četri JVLMA studenti uzrakstījuši jaundarbus Latvijas simtgadei veltītai latviešu autoru kompozīciju koncertprogrammai “Neskarts un nepieradināms”, kas pirmo reizi izskanējusi 2018. gada nogalē Latvijas Nacionālās bibliotēkas “Ziedoņa zālē”. Jaunākā ansambļa koncertprogramma 2024. gadā top ar nosaukumu “Latviskais kods”. Ansamblis veido visdažādāko skaņdarbu aranžijas, ir atvērts sadarbībai ar esošajiem un topošajiem latviešu komponistiem.
Ansambļa galvenais darbības lauks ir koncerti, jaundarbu pirmatskaņojumi, dalība sadarbības projektos, koncerti Rīgas viesiem, starptautiskie konkursi, festivāli, ieraksti.
Koklētāju ansambļa “Kārta” misija ir:
• nodrošināt kultūras mantojuma saglabāšanu – kokles kā mūzikas instrumenta un tā spēles tradīciju pārmantojamības procesu un nozares tālākattīstību;
• rosināt sabiedrības interesi par koncertkokli;
• veicināt jaunradīto kultūras vērtību kokļu mūzikas jomā izplatīšanu un to pieejamību plašākai sabiedrībai;
• sekmēt kokles spēles pedagogu, ansambļu vadītāju un dalībnieku profesionālo izaugsmi;
• rosināt komponistu vēlmi radīt kokļu mūzikas jaundarbus.