Sīkdatnes

Tiek izmantotas obligāti nepieciešamās sīkdatnes, lai nodrošinātu vietnes darbību. Ar jūsu piekrišanu var tikt izmantotas analītikas un citas sīkdatnes, lai pilnveidotu vietnes darbību. Plašāka informācija pieejama sadaļā Sīkdatņu politika.

Apstiprināt Apstiprināt obligātās
Kolektīvi

Tautas lietišķās mākslas studija RĪTAUSMA

K/C “Iļģuciems”
Lidoņu iela 27 k-2
Otrdienās
15.00–19.00

Tautas lietišķās mākslas studija RĪTAUSMA

Tautas lietišķās mākslas studija “Rītausma” savu radošo darbību uzsāka 1970. gadā. Studijas dalībnieces vieno interese par latvisko kultūras mantojumu un vēlme saglabāt, izkopt un nodot nākamajām paaudzēm gadsimtiem krāto prasmju un tradīciju spēku.

Studijas dalībnieces nodarbojas ar adīšanu, tamborēšanu, mezglošanu, izšūšanu, mežģīņu darināšanu. Šī rokdarbu veidu un dažādo tehniku daudzveidība dod iespēju darināt gan izsmalcinātus interjera priekšmetus (galdautus, spilvenus, segas utt.) gan papildināt savu garderobi ar neparastiem un oriģināliem apģērbiem un aksesuāriem. Vairākas  studijas dalībnieces ir apguvušas tekstilmozaīkas tehnikas, kā arī izsmalcinātu  frivolitē, knipelētu un adatas mežģīņu darināšanu. Latviešu tautas tradīcijas saglabājas cimdu, zeķu, kā arī tik populāro  mauču adīšanā. Arī mūsdienīgu apģērbu rotāšanai tiek pētīti un izmantoti etnogrāfiskie raksti. 

1970. gadā Kultūras namā “Rītausma” sāka darboties rokdarbu pulciņš. Tā dibinātāja un vadītāja līdz 2006. gadam bija Tautas daiļamata meistare Biruta Šmite, kura 36 radošo gadu laikā izveidoja unikālo studijas “Rītausma” rokrakstu. 1985. gadā rokdarbu pulciņš ieguva Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Laikā no 2007. gada līdz 2019. gadam studiju vadīja Tautas daiļamata meistare Biruta Bīriņa. Kopš 2008. gada studijas mājvieta ir Rīgas kultūras centrs “Iļģuciems”.

Starp studijas dalībniecēm ir vairākas Tautas daiļamata meistares un Latvijas Amatniecības kameras amata meistares. No 2020. gada studiju vada Dagnija Liepa.

Studijas darbi regulāri apskatāmi gan valsts mēroga, gan vietējās, gan studijas izstādēs. No pēdējo gadu valsts mēroga izstādēm var minēt Dziesmusvētku izstādi “Mēs” (2023), “Latviešu rakstainie cimdi” (2023), “Jāņugunis” (2022), “Latvijas ūdeņi laika plūdumā” (2022). Studijas dalībnieces regulāri piedalās Tautas tērpu gājienā 4. maijā un Nacionālā Kultūras centra rīkotajos pasākumos “Satiec savu meistaru” un “Radošais nemiers”, kā arī demonstrē savas amata prasmes gan Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, gan atvērtajās nodarbībās Kultūras centrā “Iļģuciems”. Studijai pastāv ilgstoša sadarbība ar žurnālu “Praktiskie Rokdarbi”, kur tiek plašākai auditorijai parādīti labākie studijas darbi.